نانو پوشش چیست | کاربرد نانو پوشش ها در صنعت چگونه است؟
neiram 1401/09/09 صنعت

مقدمه

پیشرفت علم و فناوری همواره در راستای رفع مشکلات انسان ها به شکلی راحت تر و سریع تر بوده است. در این بین، کشف و تولید مواد مختلف از جمله مواد نانو باعث شده تا کیفیت ابزار و تجهیزات مصرفی روزانه مردم افزایش پیدا کند. ساخت نانو پوشش ها نیز بر همین مبنا بوده است. نانو پوشش ها می توانند ویژگی های منحصر به فردی مانند خود تمیز شوندگی، ضد آب بودن و مقاومت در برابر سرما و یخ زدگی را در بر داشته باشند. نانو پوشش ها به لایه های نازکی از مواد اطلاق می شود که با تکنولوژی های نسبتا پیشرفته ساخته می شوند. استفاده از انواع نانو پوشش در تولید محصولات و ابزارآلات مختلف باعث بهبود کیفیت زندگی افراد و همچنین افزایش طول عمر محصولات مصرفی آن ها خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به بیان مزایای استفاده از نانو پوشش ها در ابزار و تجهیزات صنعتی بپردازیم. همچنین خواهیم دید که کاربرد نانو پوشش ها در محیط های مختلف چگونه است.

نانو پوشش چیست؟

در دنیای امروز صحبت درباره انواع نانو مواد و نانو ذرات بسیار گسترده و رایج شده است. در این بین، نانو پوشش ها نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند. حال سوال این است که نانو پوشش چیست و چه کاربردی در صنعت دارد. نانو پوشش ها به یک لایه پلیمری پلاستیکی شفاف اطلاق می شود که ضخامت بسیار کمی داشته و برای پوشش دهی سطوح مختلف به کار می روند. ضخامت نانو پوشش ها عمدتا در حدود ضخامت یک اتم است (یعنی چیزی حدود یک میلیاردم متر!). پوشش های نانویی بر روی سطوح مختلف، کاملا نامرئی بوده و عملا قابل تشخیص نخواهند بود. از نانو پوشش ها در تولید مواد و محصولات مختلفی استفاده می شود. طراحی و ساخت وسایل الکترونیکی، اسپری ها، انواع واکس برای خودروها، تولید مبلمان و مواردی از این قبیل، از کاربردهای پوشش های نانویی در صنعت به حساب می آیند. لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که انواع نانو پوشش ها هیچ گونه ترکیب آلی مضر و فراری ندارند. به همین دلیل، پوشش های نانویی مختلف کاملا ایمن و بدون ضرر به حساب می آیند.

استفاده از نانو پوشش ها چه تاثیری بر عملکرد سطوح مختلف دارد؟

در زندگی روزمره ما سطوح مختلفی وجود دارند که کاملا مسطح و بدون برآمدگی به نظر می رسند. این در حالی است که اگر با یک ابزار دقیق مانند میکروسکوپ، سطح مربوط به هر شیئی را بررسی کنید، متوجه می شوید که فرورفتگی ها و حفره های کوچکی در سطح آن ها وجود دارند. از سوی دیگر، بی نظمی های متعددی در ساختار هر یک از سطوح وجود دارند. این مساله باعث تجمع گرد و غبار در بین این بی نظمی ها و یا باقی ماندن آب در لابلای آن ها خواهد شد. به نظر می رسد اگر به کمک پوششی مناسب و خاص بتوان این حفره ها و بی نظمی ها را بر طرف نمود، امکان تجمع آلودگی در آن ها به حداقل خواهد رسید. نانو پوشش ها نیز با همین هدف می توانند مورد استفاده قرار گیرند. ساختار برگ گل نیلوفر نیز به گونه ای است که کلیه ذرات گرد و غبار جمع شده بر روی برگ آن، به محض برخورد آب با آن ها، به سمت پایین لغزیده و برگ کاملا تمیز می شود. طراحی و ساخت انواع پوشش های نانویی هم با بررسی خواص آب گریز این نوع برگ ها، به صنعت راه پیدا کرد. امروزه با به کار بردن نانو پوشش ها در سطوح مختلف، امکان تولید سطح هایی کاملا صاف و یکنواخت فراهم شده است که در نهایت، کیفیت آن ها را بالاتر می برد.

مزایای استفاده از نانو پوشش ها کدام اند؟

ابعاد نانو ذرات، بسیار ریز در حد یک میلیاردم متر است. از سوی دیگر، در ساخت سطوح مختلف، ناهمواری ها و بی‌ نظمی هایی وجود دارند که باعث می شوند سطوح به ظاهر صاف، چندان مسطح نباشند. این گونه ناهمواری ها در سطح میکروسکوپی به خوبی قابل مشاهده هستند. در صورت استفاده از نانو پوشش ها و نانو ذرات، می توان حفره ها و بی نظمی های موجود در سطوح مختلف را پر کرده و بر طرف نمود. این کار کمک می کند تا انواع آب، آلودگی ها، روغن، چربی و مواردی از این قبیل، نتوانند در حفره های موجود در سطوح نفوذ کرده و باعث آلودگی سطح مورد نظر گردند. در واقع، با بکار بردن نانو پوشش ها، انواع آلودگی به صورت گلوله ای بر روی سطح لغزیده و در نهایت، از آن جدا می شوند. این دقیقا پدیده‌ای است که بر روی برگ گل نیلوفر آبی مشاهده می شود. نحوه عملکرد پوشش هایی نانویی در نهایت کمک می کند تا تمیز کردن سطوح راحت تر شده و طول عمر آن ها افزایش پیدا کند.

چرا استفاده از نانو پوشش ها اهمیت دارد؟

هر آنچه که بتواند زندگی روزمره ما را ساده تر و پر بازده تر کند، برای ما اهمیت خواهد داشت. استفاده از نانو پوشش ها نیز می تواند تاثیر بسزایی در افزایش کیفیت زندگی روزمره ما داشته باشد. برخی از مهم ترین ویژگی های انواع نانو پوشش عبارتند از:
 • برخورداری از خواص آنتی باکتریال خاصیت خود تمیز شوندگی
 • برخورداری از خواص ضد اصطکاک
 • دارای خواص و ویژگی های ضد رسوب یا ضد خوردگی
 • برخورداری از خواص ابررسانایی که باعث بهبود رسانای الکتریکی در تجهیزات صنعتی خواهد شد
 • قابلیت استفاده در تولید انواع تجهیزات از موتورهای هواپیما تا انواع لوازم خانگی
 • امکان ساخت نانو پوشش های خوراکی برای حفاظت از مواد غذایی تازه برش خورده
نانو پوشش

کاربرد نانو پوشش ها چیست؟

امروزه کاربرد نانو پوشش ها در تولید انواع مواد و تجهیزات باعث بهبود عملکرد محصولات صنعتی شده است. در ادامه، به بررسی کاربرد نانو پوشش ها اشاره خواهیم کرد.

کاربرد پوشش های نانویی در خودروها

یکی از کاربردهای بالقوه انواع نانو پوشش، استفاده از آن ها برای محافظت و تقویت رنگ خودروها خواهد بود. استفاده از نانو پوشش بر روی سطح خودرو، باعث افزایش مقاومت رنگ و بدنه خودرو در برابر آب و رطوبت خواهد شد. در واقع، با توجه به خاصیت آب گریزی پوشش های نانویی، سطح بدنه خودرو به خوبی تمیز خواهد شد. برخی از مهم ترین مزایای استفاده از نانو پوشش ها بر روی بدنه ماشین عبارتند از:
 • حفاظت از بدنه خودرو در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید
 • افزایش مقاومت بدنه ماشین در برابر انواع روغن و چربی
 • افزایش مقاومت رنگ خودرو در برابر مواد شیمیایی
 • جلوگیری از تجمع شدید گرد و غبار بر روی بدنه
 • کاهش احتمال ایجاد خط و خش بر روی سطح بدنه
 • آسان تر شدن تمیز کردن بدنه خودرو
 • دوام بالای مواد نانو و محافظت از بدنه خودرو به مدت ۳ تا ۵ سال
 • افزایش جذابیت ظاهری رنگ خودرو به دلیل شکست نور کمتر

کاربرد پوشش های نانویی در خانه

استفاده از نانو پوشش ها در تولید مواد و تجهیزات مختلف باعث شده تا مواردی مانند تمیز نگه داشتن منزل راحت تر انجام گیرد. برای مثال، در صورتی که افراد از مبلمانی استفاده کنند که با استفاده از نانو پوشش ها ساخته می شوند، تمیز کردن آن ها راحت تر خواهد بود. از سوی دیگر، استفاده از پاک کننده های پنجره که از نانو پوشش های مختلف ساخته شده اند، از جذب آلودگی بر روی این سطوح پیشگیری خواهد کرد. به کار بردن انواع نانو پوشش در سطوح موجود در منزل باعث پیشگیری از جذب آب، روغن و چربی خواهد شد. همچنین، سطوحی که به کمک پوشش های نانویی تجهیز شده اند، دارای خاصیت خود تمیز شوندگی و آنتی باکتریال هستند. تمامی این موارد کمک می کنند تا در نهایت سطح بهداشت و سلامت خانواده بهبود پیدا کند. برخی از مهم ترین کاربردهای پوشش های نانویی در منزل عبارتند از:
 • تولید مبل، فرش و پرده با پوشش های نانویی که تمیز کردن آن ها را ساده تر می کند
 • استفاده از موادنانو پوشش محافظ چوب بر روی سطوح چوبی شامل میز، صندلی، کابینت ها و بوفه ها که طول عمر آن ها را افزایش می دهد
 • استفاده از پوشش های نانویی در سنگ کاری ها و آجرکاری های منزل که مقاومت آن ها را در برابر آب و رطوبت افزایش می دهد
 • افزایش مقاومت پنجره ها در برابر تابش نور خورشید و آسیب های ناشی از باران های اسیدی و آلودگی هوا
 • پوشاندن سطوح آشپزخانه با استفاده از خاصیت خود تمیز شوندگی و آنتی باکتریال این نوع پوشش ها

کاربرد پوشش های نانویی در تولید لباس

استفاده از نانو پوشش ها در تولید انواع پارچه و لباس کمک می‌کند تا خواص ضد آب آن ها افزایش پیدا کند. در واقع، وقتی یک پارچه به کمک اسپری پوشش نانو، ضد آب شود، هیچ گونه رطوبتی در آن نفوذ نکرده و کیفیت آن حفظ خواهد شد. بنابراین لباس های گران قیمت خود را می توانید به کمک نانو پوشش ها ایمن سازی کنید. علاوه بر این، به منظور محافظت از لباس کار نیز می توان از پوشش های نانویی استفاده نمود. مواردی مانند کفش های مجلسی و یا کت های زمستانی نیز به مراقبت بیشتری نیاز دارند. استفاده از نانو پوشش ها بر روی لباس ها و چکمه های کار، به افزایش طول عمر آن ها کمک خواهد کرد.

کاربرد نانو پوشش ها در تجهیزات الکترونیکی

یکی از مهم ترین کاربردهای صنعتی نانو پوشش ها، استفاده از آن ها در تولید تجهیزات الکترونیکی ضد روغن است. این کاربرد برای اولین بار در تولید آیفون ها مشاهده شد. به کار بردن نانو پوشش ها باعث تمیز، براق و بدون اثر انگشت بودن صفحه نمایش آیفون ها می شد. اگر نسبت به تمیز بودن صفحه نمایش گوشی یا تبلت خود نیز حساسیت نشان می دهید، می توانید از اسپری کردن نانو پوشش ها بر روی سطح آن ها استفاده کنید. نکته دیگری که لازم می دانیم آن را یادآوری کنیم درجه سختی بالای پوشش های نانویی است. این پوشش ها معمولا درجه سختی H9 دارند. این موضوع کمک می کند تا احتمال ایجاد هر گونه خط و خش بر روی سطوح مختلف، به حداقل برسد. به این ترتیب، مصرف انواع نانو پوشش ها بر روی دستگاه های الکترونیکی مختلف از جمله تلویزیون، تلفن و لپ تاپ، تاثیر بسزایی بر طول عمر آن ها خواهد داشت.

معرفی سایت نیرم

تخفیف گروهی برای خرید کالا و خدمات باعث افزایش فروش فروشندگان و بهبود رضایت خریداران می شود. برای دریافت تخفیف گروهی باید به یک وب سایت تخفیفی مراجعه کنید. نیرم امکان آشنایی شما را با کالاها و خدمات تخفیف دار فراهم کرده است.

نوشتن دیدگاه جدید