اتوپلاستی یا [عمل زیبایی گوش] چیست و چه کاربردی دارد؟
neiram 1401/08/30 زیبایی

چیکده

اتوپلاستی برای تقارن گوش هایی که نامتقارن دارند، افرادی که گوش های بزرگی دارند، گوش هایی که گوش هایشان دور از سر و بیرون زده و بیرون زده است و یا قبلاً جراحی گوش کرده اند و از نتیجه مطلوب استفاده نمی شود. در اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) سعی می شود به طور طبیعی وضعیت گوش ها بازگردانده شود که معمولاً نتایج بسیار خوبی در رفع این مشکل به جا می گذارد.

اتوپلاستی چیست و چه کاربردی دارد؟

بزرگی بیش از حد گوشه ها یا شکل غیرعادی آنها توجه افراد دیگر را به خود جلب کرده و عزت نفس کودکان و بزرگسالان را مختل می کند. این ممکن است باعث شود گوشه های خود را با موهای خود پنهان یا از کلاه یا مدل مویی استفاده کنند که برآمدگی یا شکل نامنظم گوشه هایشان را بپوشاند.

اتوپلاستی یا جراحی زیبایی راهی برای تغییر شکل گوش و تغییر اندازه آن و بهبود موقعیت گوش است. این روش معمولا برای درمان گوشه های بیرون زده که به طور نامتناسبی بزرگ هستند یا شکل طبیعی ندارند استفاده می شود.

مشکلات ظاهری گوش معمولا مادرزادی هستند و با افزایش سن افراد مشخص تر می شوند. اما در برخی موارد گوشه ها و شکل آنها ممکن است در تصادف یا در حین ورزش آسیب ببیند. اتوپلاستی ضمن ایجاد تعادل و تناسب در شکل و اندازه گوشه ها، شکل طبیعی تری به آن ها می بخشد و این باعث افزایش عزت نفس افراد می شود. این عمل را هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان می توان انجام داد تا گوشه های زیباتر و طبیعی تری داشته باشند.

اتوپلاستی چیست؟

گاهی اوقات زیبایی فراتر از شکل دادن به لب ها، بینی و گونه ها است. برخی از افراد چهره های زیبایی دارند، اما ظاهر بد گوش ها چهره آنها را ناخوشایند نشان داده است. گوش های بیرون زده بسیار رایج هستند. بد شکلی گوش چه در خانم ها و چه در آقایان جلوه خوبی ندارد و گاهی باعث شرمندگی و خجالت به خصوص در کودکان می شود.

گاهی این ظاهر در بزرگسالان نیز باعث عدم اعتماد به نفس و استرس می شود که همین ظاهر نامناسب گوش ها افراد را به دنبال راه حلی برای رفع آن می کند. اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روشی مطمئن و قطعی برای چنین افرادی است.

کاربرد اصلی اتوپلاستی در کودکانی است که گوش‌هایشان غیرطبیعی یا گوش‌هایشان در اثر ضربه شکسته شده است. همچنین افرادی که به طور مادرزادی گوش هایشان افتاده، مخفی یا چین خورده است. اتوپلاستی برای تقارن گوش هایی که نامتقارن دارند، افرادی که گوش های بزرگی دارند، گوش هایی که گوش هایشان دور از سر و بیرون زده و بیرون زده است و یا قبلاً جراحی گوش کرده اند و از نتیجه مطلوب استفاده نمی شود.

در اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) سعی می شود به طور طبیعی وضعیت گوش ها بازگردانده شود که معمولاً نتایج بسیار خوبی در رفع این مشکل به جا می گذارد.

اتوپلاستی چگونه انجام می شود؟

نوع تکنیک مورد استفاده و برش های مورد استفاده در جراحی به نوع مشکل گوش بستگی دارد. برش ممکن است پشت گوش یا داخل لاله گوش باشد. سعی می شود در مکان هایی که به وضوح قابل مشاهده نیستند، برش هایی ایجاد شود. در ابتدا طبق نظر جراح فرد بیهوش یا بیهوش می شود سپس توسط جراح برشی در پشت گوش یا داخل چین های گوش ایجاد می شود و از طریق این برش جراح به غضروف دسترسی پیدا می کند. در مرحله بعد تغییرات لازم روی غضروف ایجاد شده و پوست اضافی آن ناحیه برداشته می شود.

این جراحی طولانی نیست و معمولاً حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. اتوپلاستی قادر است بسیاری از مشکلات گوش را از بین ببرد. گاهی از اتوپلاستی برای زیباسازی پرده گوش استفاده می شود اما به دلایلی گاهی پرده گوش پاره می شود و جراح با این روش آن ناحیه را ترمیم می کند.

از جراحی های زیبایی گوش برای درمان چه مواردی استفاده می شود؟

 • گوشه های بیش از حد بزرگ (افراد مبتلا به این گوشه ها بیماری به نام ماکروتیا دارند).
 • گوشه های بیرون زده به درجات مختلف، که ممکن است در یک یا هر دو طرف رخ داده باشد (این یک مشکل یا کاهش شنوایی نیست).
 • نارضایتی بزرگسالان از نتایج جراحی قبلی گوش.

چه کسانی می توانند از اتوپلاستی استفاده کنند؟

اتوپلاستی درمانی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان استفاده می شود. در بین کودکان افرادی با شرایط زیر برای جراحی زیبایی گوش مناسب هستند.

 • کودک باید در سلامت کامل باشد. داشتن عفونت مزمن درمان نشده در گوش یا بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های خودایمنی، مشکلات شنوایی و ... او را از لیست اتوپلاستی ها حذف می کند.
 • کودکان بالای 5 سال کاندیدای خوبی برای اتوپلاستی هستند. زیرا در این سن غضروف گوش آنها تثبیت شده و امکان ترمیم آن وجود دارد.
 • کودک باید آنقدر بزرگ شده باشد که دلیل نیاز به جراحی را بفهمد و در حین عمل یا در مراحل قبل و بعد از آن پزشک و خانواده را آزار ندهد.
 • در بین نوجوانان و بزرگسالان، افرادی با شرایط زیر نیز کاندیدهای خوبی برای اتوپلاستی هستند.
 • افراد سالم بیماری های زمینه ای ندارند که در روند بهبودی اختلال ایجاد کند.
 • افرادی که انتظارات واقع بینانه از جراحی و دیدگاه مثبتی نسبت به آن دارند.
 • غیر سیگاری ها

مراحل جراحی زیبایی گوش

مراحل مختلف اتوپلاستی از تصمیم گیری برای انجام عمل تا دوران نقاهت و تثبیت نتایج باید با دقت انجام شود تا فرد با مشکلی مواجه نشود. مراقبت های قبل و بعد از عمل بسیار مهم است و متقاضی و خانواده اش نقش مهمی در انجام آنها دارند. به خصوص اگر کودک به دنبال جراحی است، والدین باید سعی کنند همه چیز را برای او توضیح دهند تا کودک از جراحی نترسد. در این قسمت تمامی مراحل اتوپلاستی را به طور کامل توضیح داده ایم.

قبل از جراحی زیبایی گوش

جلسات مشاوره قبل از عمل برگزار می شود که در آن پزشک و متقاضی با یکدیگر صحبت می کنند تا به یک زبان مشترک در مورد روش و نتایج اتوپلاستی برسند. علاوه بر این، پزشک باید از آزمایش هایی برای اطلاع از سلامت عمومی شما استفاده کند. در جلسات مشاوره باید با جراح خود در مورد موارد زیر صحبت کنید.

 • انتظارات و نتایج مورد نظر خود را به طور کامل توضیح دهید.
 • وضعیت پزشکی فعلی، حساسیت های دارویی و بیماری های فعلی خود را شرح دهید.
 • داروهای فعلی، ویتامین ها و مکمل های گیاهی که در حال حاضر استفاده می شوند را شرح دهید.
 • در صورت مصرف سیگار، قلیان، الکل یا سایر مواد مخدر به پزشک خود اطلاع دهید.
 • سابقه جراحی قبلی خود را شرح دهید.
 • جراح نیز باید موارد زیر را برای شما توضیح دهد و از موارد دیگر اطمینان حاصل کند.
 • وضعیت سلامت عمومی و همه عوامل خطر را ارزیابی کنید.
 • سوابق پزشکی و سوابق پزشکی و جراحی های پزشک را بررسی کنید.
 • با شما در مورد گزینه های درمانی و دوره درمان صحبت کند.
 • شما را از عواقب احتمالی اتوپلاستی و خطرات و عوارض آن آگاه کند.

توجه داشته باشید که تصمیم برای جراحی گوش کاملا شخصی است و باید پس از ارزیابی تمامی شرایط و خطرات، تصمیم به انجام آن بگیرید. پس از تصمیم گیری نهایی، فرم های رضایت به شما ارائه می شود تا اطمینان حاصل شود که همه چیز را کاملاً درک کرده اید.

کارهای ضروری قبل از اتوپلاستی

پس از مشاوره، پزشک از شما می خواهد کارهای خاصی را انجام دهید. این کارها برای آماده شدن برای جراحی انجام می شود و باید در انجام آنها دقت زیادی داشت. کارهای ضروری قبل از اتوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • داروهای خاصی مصرف کنید یا مصرف برخی از داروهای فعلی را متوقف کنید.
 • از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضدالتهابی و مکمل های روان کننده گیاهی خودداری کنید.

در اتاق عمل چه خبر است؟

مراحل اتوپلاستی به شرح زیر می باشد.

مرحله 1: بیهوشی

بسته به شرایط شما، ممکن است از داروهای بیهوشی استفاده شود. در برخی موارد ممکن است به جای بیهوشی از بی حس کننده های موضعی یا داخل وریدی استفاده شود. بستگی به تصمیم پزشک دارد.

مرحله 2: برش دادن

بسته به اینکه کدام قسمت از گوش باید اصلاح شود، برش هایی در ناحیه لبه گوش یا غضروف آن ایجاد می شود. این برش ها معمولاً در پشت گوش ایجاد می شوند و در صورتی که نیاز به ایجاد برش در جلوی گوش باشد، در داخل چین ها ایجاد می شود تا برش ها پس از جراحی مشخص نباشد.

مرحله 3: اصلاح فرم گوش و بخیه زدن

با توجه به نتایج جلسات مشاوره قبل از عمل، پزشک شکل غضروف و پوست گوش را اصلاح می کند و سپس از بخیه های قابل جذب در داخل سطح گوش استفاده می کند تا از حرکت نکردن غضروف ها اطمینان حاصل کند و آنها را محکم می کند. همچنین ممکن است از بخیه های جاذب یا غیر قابل جذب در قسمت بیرونی استفاده شود. در صورت استفاده از بخیه های غیر قابل جذب باید 7 تا 10 روز پس از عمل برداشته شوند.

مرحله 4: مشاهده نتایج عمل

نتایج جراحی زیبایی گوش بلافاصله پس از عمل و برداشتن پانسمان قابل تشخیص است. در مراحل اولیه بهبودی فرد می تواند فرم تغییر یافته گوشه های خود را ببیند و به مرور زمان گوشه ها حالت طبیعی و زیباتری پیدا می کنند. در این روش گوشه ها به سر نزدیکتر می شوند. بنابراین محل زخم ها و بخیه های جراحی مشخص نیست. در قسمت قدامی گوش، برش هایی در امتداد کانال های گوش از بین می رود.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل تاثیر زیادی بر نتایج آن خواهد داشت. در این مراقبت، بیمار و سپس اطرافیان نقش اساسی دارند و باید گوشه ها را از هرگونه ضربه و آسیب محافظت کنند. استفاده به موقع و کامل از داروهای تجویز شده، استفاده از غذاهایی که به بهبود سریعتر زخم ها کمک می کنند و نگهداری و تعویض دقیق بانداژ روی زخم برای نتیجه نهایی بسیار مهم خواهد بود.

علاوه بر این باید به عوارضی که رخ می دهد توجه کرد تا در صورت بروز عوارض خطرناک مانند عفونت، صداهای غیرطبیعی در گوش، دردی که با مسکن و خونریزی قطع نمی شود، به پزشک اطلاع دهید.

بلافاصله پس از جراحی

احساس درد، سوزش و خارش بلافاصله پس از اتوپلاستی کاملا طبیعی است و پزشک برای کنترل آن از مسکن استفاده می کند. خارش محل جراحی و زیر پانسمان آنقدر نیست که غیر قابل تحمل باشد. شما نباید بانداژ را دستکاری کنید یا آن را بردارید تا بخیه ها یا گوش های خود را خراش دهید. تغییر پانسمان در چند روز اول ممکن است نتایج را تغییر دهد. دستکاری محل درمان نیز می تواند نیاز به عمل مجدد را افزایش دهد.

علاوه بر این، رعایت این نکات به شما کمک می کند تا سریعتر بهبود پیدا کنید و نتایج بهتری بگیرید:

 • تا زمان بهبودی کامل زخم ها و تثبیت نتایج از آفتاب گرفتن و سولاریوم خودداری کنید.
 • گوش ها را دستکاری و حرکت ندهید و مالش ندهید،
 • به پشت دراز بکشید تا بخیه ها کشیده شوند،
 • استفاده از بالش اضافی هنگام خواب،
 • از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت های ورزشی سنگین و طولانی خودداری کنید.

عوارض اتوپلاستی

یکی از مهمترین نکاتی که پس از جراحی باید بدانید، خطرات و عوارض احتمالی اتوپلاستی است. این عوارض شامل موارد زیر است:

 • آلرژی به پانسمان، بخیه، چسب، فرآورده های خونی، داروهای موضعی یا تزریقی،
 • سردرد، سرگیجه و حالت تهوع،
 • خونریزی در محل جراحی،
 • لخته شدن خون و آمبولی،
 • بیهوشی پوست با جراحی،
 • عفونت
 • درد و زخم،
 • تغییر رنگ یا تورم پوست،
 • ایجاد شدن پوست اضافی.

توجه داشته باشید که اگر عمل در مرکز امنی که پزشک تجربه کافی دارد انجام شود، احتمال بروز این عوارض بسیار کم است. به همین دلیل بهتر است قبل از هر چیز از مهارت و تجربه جراح مطمئن شوید.

اتوپلاستی ترمیمی و جراحی گوش بیرون زده

جراحی ترمیمی گوش برای بزرگسالان با بی حسی موضعی با داروهای آرام بخش و برای کودکان تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

برای شروع اتوپلاستی، جراح برشی در پشت گوش ایجاد می کند تا به غضروف گوش دسترسی پیدا کند. سپس غضروف تغییر شکل داده و پوست اضافی برداشته می شود. در نهایت در صورت لزوم گوش به سر نزدیکتر شده و محل برش توسط بخیه های جذبی بسته می شود. جراحی زیبایی گوش معمولا بین 1 تا 2 ساعت طول می کشد که بستگی به وسعت عمل دارد.

اگر فرد گوش‌های برجسته و بیرون زده داشته باشد، از روش اتوپلاستی برای گوش‌های بیرون زده استفاده می‌شود تا گوش‌ها به سر نزدیک‌تر شوند. این روش شامل برداشتن پوست پشت گوش و بریدن غضروف است. این تکنیک ها به جراح کمک می کند تا شکل ایده آل گوش را ایجاد کند.

تکنیک های مختلفی برای جراحی برجسته گوش وجود دارد. روشی که جراح انتخاب می کند بستگی به میزان اصلاح گوش فرد دارد. روش های مختلف در جراحی بدشکلی گوش و جراحی برجسته گوش را می توان به دو گروه اصلی تغییر شکل غضروف و برش غضروف طبقه بندی کرد.

تکنیک های برش غضروف

 شامل ایجاد برش هایی در غضروف برای تغییر شکل بافت یا افزودن یا برداشتن بافت است. هنگامی که از این روش استفاده می شود، یک جای زخم بزرگ باقی می ماند، اما این اسکار به سختی قابل مشاهده است. تکنیک های تغییر شکل غضروف شامل استفاده از بخیه برای تغییر شکل و موقعیت گوش است. اتوپلاستی تغییر شکل غضروف یک جراحی غیر تهاجمی است که اغلب باعث ایجاد انحنای طبیعی در گوش می شود.

جراحی ترمیمی گوش نوعی اتوپلاستی است که برای اصلاح ناهنجاری ها یا آسیب های گوش استفاده می شود. این روش معمولاً برای ترمیم میکروشیا، نقص مادرزادی گوش که در هر 10000 تولد حدود سه نوزاد را تحت تأثیر قرار می دهد، استفاده می شود. آسیب هایی که نیاز به ترمیم گوش دارند عبارتند از: سوختگی، پارگی و سوراخ کردن گوش.

در جراحی ترمیمی گوش از ترکیب چند تکنیک جراحی برای ایجاد گوش با ظاهر طبیعی استفاده می شود. در برخی موارد، غضروف را از دنده‌ها جدا می‌کنند تا به غضروف گوش بچسبند تا بزرگ‌تر و طبیعی‌تر شوند. در صورت نیاز به پیوند پوست، بافت مورد نیاز از قسمت بالایی باسن برداشته شده و به محل مورد نظر پیوند زده می شود.

جراحی کوچک کردن گوش

برخی از افراد از اندازه و شکل گوش خود ناراضی هستند. نوعی اتوپلاستی که به عنوان جراحی کاهش گوش شناخته می شود، برای تغییر اندازه گوش های بزرگ استفاده می شود تا ظاهری طبیعی به آنها بدهد. جراحی کوچک کردن گوش که می تواند شامل کوچک کردن کانال گوش باشد، به صورت سرپایی انجام می شود و برای کودکان و بزرگسالان قابل استفاده است. در حین جراحی، پزشک غضروف و پوست اضافی را برمی دارد و اندازه گوش را کاهش می دهد تا کوچکتر و طبیعی تر شود. با استفاده از جراحی کوچک کردن گوش که اغلب با جراحی برجسته گوش همراه است، می توان تقارن و تناسب را در صورت و گوش ایجاد کرد.

جراحی زیبایی لاله گوش

جراحی لاله گوش روشی است که در آن جراح لاله گوش کشیده یا پاره شده را ترمیم می کند. در برخی موارد ممکن است هنگام سوراخ کردن پرده گوش به طور تصادفی پاره شود. در موارد دیگر، پرده گوش ممکن است عمداً به دلیل تغییرات کشیده شود. در هر صورت، جراح می تواند محل پارگی را بخیه بزند تا فرد بتواند دوباره از گوشواره استفاده کند.

بعد از اتوپلاستی چه نتایجی را باید انتظار داشت؟

قبلاً اشاره کردیم که نتایج اتوپلاستی بلافاصله پس از جراحی و برداشتن پانسمان قابل تشخیص است. در واقع این نتایج تا حدودی شکل جدید گوشه ها را نشان می دهد. پس از آن به مرور زمان نتایج تثبیت شده و گوشه ها به شکل طبیعی خود باز می گردند. نتایج این عمل مادام العمر باقی می ماند و برای بهبود آنها نیازی به جراحی مجدد نیست. علاوه بر این، لازم نیست نگران باقی ماندن جای زخم و برش های جراحی باشید، زیرا جراح ماهر آنها را در پشت گوشه ها یا چین ها پنهان کرده است.

هزینه اتوپلاستی چقدر است؟

هزینه اتوپلاستی باید قبل از جراحی تخمین زده شود. این هزینه ها شامل حق الزحمه جراح، هزینه های بیمارستان و بیهوشی، داروهای تجویزی، لباس های قبل و بعد از جراحی و آزمایش های مختلف سلامت می باشد.

توجه داشته باشید که این هزینه ها در کلینیک ها و شهرهای مختلف کشور متفاوت است. سایر هزینه ها از جمله نوع اتاق، امکانات اتاق عمل و نیز برای هر فرد متفاوت خواهد بود. نکته مهم این است که اتوپلاستی یکی از انواع جراحی های زیبایی است و به همین دلیل بیمه آن را پوشش نمی دهد. البته اگر این کار برای بازیابی توان شنوایی فرد انجام شود، ممکن است بیمه بخشی از هزینه را بپردازد.

آیا رشد گوش ها در کودکان نتایج اتوپلاستی را تغییر می دهد؟

خیر. در این روش غضروف گوشه ها کاملاً تشکیل می شود و با ادامه روند رشد، غضروف در حالت فعلی رشد می کند. نه حالتی که کودک در آن متولد شده است. بنابراین احتمال تغییر گوشه ها پس از اتوپلاستی بسیار کم است و کودکان در بزرگسالی نیازی به جراحی مجدد گوش های خود نخواهند داشت.

دوره نقاهت بعد از اتوپلاستی چقدر است؟

معمولا زمان مشخصی وجود ندارد. اما از آنجایی که معمولاً عوارض جراحی در عرض یک هفته تا ده روز پس از عمل از بین می رود، بهتر است حداقل یک هفته از محل کار خود مرخصی بگیرید. توجه داشته باشید که کار سنگین یا بلند کردن اجسام سنگین تا حدود یک ماه پس از عمل ممنوع است. به همین دلیل بهتر است بیمار این موضوع را با همکارانش در میان بگذارد تا در این مدت به او کمک کنند.

آیا انجام اتوپلاستی محدودیت سنی دارد؟

این کار برای کودکان نیز انجام می شود. اما این بدان معنا نیست که کودکان در هر سنی می توانند این کار را انجام دهند. برای انجام اتوپلاستی، بیمار باید 5 سال سن داشته باشد و پزشک باید تایید کند که او برای انجام این عمل مناسب است.

سایت تخفیف نیرم

ارائه تخفیف گروهی برای خرید کالا و خدمات باعث افزایش فروش فروشندگان و بهبود رضایت خریداران می شود. برای دریافت تخفیف گروهی باید به یک وب سایت تخفیفی مراجعه کنید. وبسایت نیرم تخفیف امکان آشنایی شما را با کالاها و خدمات تخفیف دار فراهم کرده است.

نوشتن دیدگاه جدید