پانچ صورت چیست و چگونه انجام می‌شود؟
neiram 1401/09/08 زیبایی

بیماران مبتلا به اسکار آکنه اغلب از نظر عاطفی رنج می برند و به دنبال درمان هستند. پانچ کردن صورت یکی از رایج ترین روش های درمان آکنه است که معمولاً نتایج بسیار خوبی در این زمینه به همراه دارد. اسکارهای عمیق، مجزا و کوچک معمولاً 100% با این روش درمان می شوند و این یکی از مزایای اصلی پانچ زدن به صورت است. با این حال، ممکن است بیمار برای دستیابی به نتایج بهتر به درمان های دیگری مانند لیزر پوست، لایه برداری شیمیایی یا میکرودرم ابریژن نیاز داشته باشد. اگر می خواهید بدانید پانچ صورت چیست و چگونه انجام می شود، تا پایان مقاله با ما همراه باشید!

پانچ صورت

آکنه یکی از شایع ترین بیماری های پوستی در جهان است که راه های درمانی بی شماری برای مقابله با آن وجود دارد، اما پس از از بین رفتن جوش، جای زخم های ناشی از آن به مشکل دیگری برای افراد تبدیل می شود! متأسفانه، التهاب همراه با آکنه می تواند به بافت پوست آسیب برساند و باعث ایجاد اسکار شود. درمان اسکار آکنه اغلب دشوارتر از خود آکنه است! برخی از ماندگارترین اسکارهای آکنه، اسکارهای عمیق و باریک هستند که نیاز به درمان حرفه ای موثر دارند. یکی از راه های کلیدی برای خلاص شدن از شر جای زخم، استفاده از تکنیکی به نام پانچ صورت است.

پانچ صورت چیست؟

پانچ صورت نوعی جراحی است که معمولا برای درمان و از بین بردن جای زخم استفاده می شود. در این روش، پزشک متخصص با استفاده از ابزاری نوک تیز به نام پانچ، اطراف زخم را سوراخ کرده و برش می دهد تا در نهایت آن را از بین ببرد. زخم ها معمولاً قبل از شروع درمان با قلم های جراحی علامت گذاری می شوند و پوست با یک پاک کننده آماده می شود. سپس بی حسی موضعی به بافت همبند و بافت اسکار برای درمان تزریق می شود.

  دستگاه پانچ صورت

دستگاه پانچ صورت

دستگاه پانچ شامل یک سوزن سه شاخه یا یک سوزن نامحسوس به قطر 1.5 تا 3.5 میلی متر است که می توان از آن برای شکستن الیاف بافت سلولی فیبری استفاده کرد که باعث آسیب به بافت زیرین می شود. این سوزن ها با زاویه حاد نسبت به زخم قرار می گیرند و سوراخ هایی موازی با پوست ایجاد می کنند. سپس با حرکت دایره ای به جلو و عقب حرکت می کنند تا نوارهای فیبری به لایه عمیق درماتوم پوست منتقل شوند. در نهایت، سوراخ باقی مانده با یک بخیه کوچک بسته می شود. با آزاد شدن الیاف فیبروتیک و تولید کلاژن جدید، پوست بهبود می یابد و جای زخم از بین می رود.

به طور کلی، پانچ پیوند، پانچ برداشتن، و پانچ ارتفاعی تکنیک‌هایی هستند که با بریدن نواحی کوچکی از بافت اسکار، پوست آسیب‌دیده را التیام می‌بخشند. فرورفتگی های پوست ممکن است افزایش یابد، در این صورت می توان از پوست سایر قسمت های بدن مانند پشت گوش برای ترمیم نواحی آسیب دیده استفاده کرد. یکی از مزایای پانچ صورت این است که می تواند اسکارهای آکنه و همچنین برخی از اثرات خال یا سایر اسکارهای فرورفته و همچنین آتروفی را التیام بخشد. اگرچه این درمان برای زخم‌های عمیق‌تر مانند اسکارهای IcePick یا Boxcar و زخم‌های کمتر از ۳ میلی‌متر بهترین کارآمد است، پانچ زدن به صورت ممکن است برای زخم‌های بزرگ‌تر مانند کلوئید یا زخم‌های مادرزادی به خوبی جواب ندهد.

انواع پانچ صورت

پانچ صورت با گرفتن

انتخاب روش درمان اسکار و جوش به شدت آنها بستگی دارد. در این روش پزشک هر جای زخم را با بی حسی موضعی با کاترهای مخصوص از بین می برد. سپس بثورات پوستی پشت گوش را برمی دارد و ناحیه تحت درمان را می پوشاند. این مراحل برای هر جوش به طور جداگانه انجام می شود. این روش بسیار موفق است.

پانچ اولیه

اگر جای جوش و جای جوش شدید نباشد، روش اولیه پانچ توسط پزشک توصیه می شود. در این روش همان کارهایی که روش درمال گریپ انجام می شود، انجام می شود، اما لایه گریپ پوست انجام نمی شود و پزشک پس از برش اسکار، از چسب مخصوص بخیه روی ناحیه تحت درمان استفاده می کند.

چه زمانی از پانچ صورت استفاده می شود؟

روش پانچ صورت را نمی توان برای همه زخم ها، اسکارها و آکنه ها استفاده کرد، اما ضایعات پوستی مختلفی وجود دارد که روش پانچ می تواند آنها را ترمیم کند. یکی از امیدوارکننده ترین روش ها برای مقابله با آکنه های شدید، به ویژه آکنه های سفید، استفاده از پانچ صورت است، اسکارهای سخت آکنه عمیق تر و باریک تر از سایر اسکارها هستند و درمان آنها را دشوار می کند.

برای سایر نمونه های زخم از روش پانچ استفاده می شود مانند، اسکار غلتکی و اسکار عمیق. علاوه بر ترمیم جای زخم، برای از بین بردن منافذ بزرگ و عمیق نیز از این روش استفاده شده است. علاوه بر این، برای از بین بردن کیست، خال های مادرزادی، علائم سرطان پوست و سایر ضایعات پوستی استفاده می شود. ابزار پانچ صورت در اندازه ها و شکل های مختلف تولید می شود که بهترین نتیجه را در ترمیم انواع آسیب ها می دهد.

مواردی که نباید از پانچ صورت استفاده کنیم

اگر بیمار خال های مادرزادی مشکوک دارد و در این مورد با پزشک مشورت نکرده اید، نباید از پانچ صورت استفاده کنیم.

آیا پانچ به صورت تنها راه درمان جای جوش و جای جوش است؟

بسیاری از مردم بر این باورند که اسکار را می توان در خانه درمان کرد. با درمان های خانگی روند بهبودی بسیار کندتر و در درازمدت کمتر موثر است. اسکارهای آکنه در صورت عدم درمان می توانند بدتر شوند. به شدت توصیه می شود که برای درمان و از بین بردن جای جوش از یک متخصص کمک بگیرید.

برخی از روش های دیگر درمان جوش و جای جوش در کنار پانچ صورت عبارتند از:

 درم ابریژن

این روش شامل بازسازی سلول های پوست با ابزاری با سرعت بالا است. در نتیجه اسکارهای آتروفیک سطحی و رنگ پریده می شوند. درم ابریژن یک روش تهاجمی است که برای اسکارهای شدید استفاده می شود. پس از آن چند روز طول می کشد تا بیمار بهبود یابد.

 لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی از اسید غلیظ برای برداشتن لایه خارجی آسیب دیده پوست، کاهش عمق اسکار و صاف کردن پوست استفاده می کند. استفاده از مواد شیمیایی می تواند باعث قرمزی و پوسته پوسته شدن پوست تا چند روز پس از درمان شود.

تزریق ژل

حفره های موجود در پوست را می توان با کلاژن یا چربی برای کاهش جای زخم برداشت. این درمان به پوشاندن جای زخم برای مدت کوتاهی کمک می کند. پر کردن بافت باید پس از مدتی تجدید شود، زیرا پوست چربی اضافی را جذب می کند و اثر درمان به مرور زمان از بین می رود.

 لایه برداری لیزری

لیزر در جلسات درمانی متعدد برای کاهش آسیب های پوستی استفاده می شود. بسته به شدت اسکار یا نوع پوست، متخصص پوست نوع لیزر را انتخاب می کند.

بعد از این روش احتمال خونریزی، عفونت و درد وجود دارد. ممکن است چند روز طول بکشد تا بیمار بهبود یابد.

 تزریق بوتاکس

سم بوتولینوم (بوتاکس) برای ترمیم پوست اطراف جای زخم تزریق می شود. پوست اطراف چین های اسکار باعث می شود جای زخم ها تیره تر به نظر برسند. با تزریق بوتاکس سلول ها آزاد می شوند و پوست صاف تر به نظر می رسد.

این فرآیند اغلب برای کاهش اثرات پیری بر روی پوست استفاده می شود. مدت اثر تزریق بسیار کوتاه و محدود است.

درمان جای جوش با میکرونیدلینگ در مقابل پانچ صورت

میکرونیدلینگ یکی از روش‌های کلاسیک زیبایی صورت است که نسبت به روش‌های جدید مانند پانچ صورت برای درمان جوش‌ها و از بین بردن جوش‌هایی که عمق بیشتری دارند و شرایط خاص‌تری دارند، کارایی کمتری خواهد داشت. از طرفی درمان سریع جوش و آکنه با پانچ صورت به صرفه تر از این روش کلاسیک است. از دیگر مزایای از بین بردن جوش ها با پانچ صورت می توان به تاثیر بیشتر و نتایج بهتر اشاره کرد.

روش میکرونیدلینگ شامل فرو کردن سوزن‌های کوچک در سوراخ‌های کوچک در سرتاسر پوست است که می‌تواند به لایه اپیدرمی پوست آسیب بیشتری وارد کند و به دلیل افزایش خونریزی بهبودی طولانی‌تر طول بکشد. اما در روش پانچ صورت با سوزن بزرگ، بافت زخم از بین می رود، در نتیجه خونریزی کمتر و در نتیجه زمان بهبودی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

فواید پانج صورت

یکی از مزایای اصلی پانچ صورت این است که به صورت سرپایی انجام می شود و بیمار می تواند پس از آن به خانه بازگردد. علاوه بر بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی، افراد با انواع پوست می توانند از پانچ صورت برای بهبود زخم های خود استفاده کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، در طول این درمان از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه آسیب دیده برای سهولت جراحی استفاده می شود. لیدوکائین معمولاً برای بی حس کردن زخم و به ندرت از داروهای آرام بخش داخل وریدی استفاده می شود. در طول این روش مقداری خونریزی رخ می دهد که برای لیفت کردن پوست و صاف کردن زخم های فرورفته مفید است.

پس از این درمان، زخم های فرورفته کمتر عمیق ظاهر می شوند، اما ممکن است برای چند روز با تورم خفیف همراه شوند. این تورم معمولاً پس از یک تا دو هفته به طور کامل از بین می رود. اگر می‌خواهید از این روش درمانی برای درمان اسکار آکنه استفاده کنید، باید صبور باشید زیرا نتایج درمان ممکن است بین 6 تا 24 هفته طول بکشد. اگرچه این یک درمان سرپایی است، اما اقدامات احتیاطی باید برای چند هفته رعایت شود.

مزایای پانج صورت

پوست تحت درمان ظرف 24 ساعت آینده شروع به تولید سلول های پوستی جدید می کند، اما بهبود زخم ها حداقل یک هفته طول می کشد. بخیه ها یا جذب پوست می شوند یا باید برداشته شوند. تا زمان بهبود کامل زخم ها باید از ورزش یا وزنه برداری خودداری کنید. در 3 تا 4 ماه اول، ناحیه تحت درمان قرمز یا تیره به نظر می رسد که با تولید کلاژن جدید به تدریج از بین می رود. ممکن است تا 9 ماه طول بکشد تا نتایج به طور کامل قابل مشاهده باشد. همچنین، ناحیه تحت درمان ممکن است هنوز کمی رنگ‌تر از رنگ طبیعی پوست شما به نظر برسد، اما دیدن آن دشوار خواهد بود و بسیار بهتر از اسکارهای قبلی شما خواهد بود.

برخی دیگر از مزایای پانچ صورت عبارتند از:

 • جای زخم ناشی از آبله مرغان را کاهش می دهد.
 • کاهش زخم های ناشی از تصادف.
 • بهبودی آسان و بدون درد یکی دیگر از مزایای پانچ صورت است.

عوارض پانچ صورت

خطرات خاص و عوارض جانبی روش های درمانی برای فرد تنها در زمان مشاوره مشخص می شود. به طور کلی، همه درمان ها دارای عوارض جانبی هستند. اگرچه عوارض مسمومیت ها جزئی هستند و حتی بر نتیجه تأثیر نمی گذارند، اما می توانند رخ دهند. برخی از عوارض پانچ صورت عبارتند از:

 • اگر زخم بزرگ باشد، پانچ صورت باعث ایجاد زخم و خراش هایی می شود که به اندازه زخم اصلی می تواند باشد!
 • عفونتی که معمولاً به عنوان پاپول موضعی شناخته می شود.
 • هماتوم ناشی از خونریزی
 • درد یا حساسیت در ناحیه تحت درمان یکی دیگر از معایب پانچ صورت است.
 • عمق برش می تواند بسیار عمیق باشد و به رگ های خونی به خصوص در فک پایین آسیب برساند.
 • تورم، کبودی و التهاب موقت
 • زخم های هایپرتروفیک یا زخم های کلوئیدی که اغلب روی پوست قدیمی ظاهر می شوند.
 • برخی از پزشکان هشدار می دهند که پانچ صورت می تواند دقت کمتری نسبت به روش های دیگر داشته باشد.
 • در برخی موارد، پانچ صورت می‌تواند روشی ضعیف باشد، زیرا برای برداشتن زخم‌ها به برش‌های عمیق‌تر و بزرگ‌تری نیاز دارد.
 • برآمدگی یا تغییر رنگ پوست (هیپرپیگمانتاسیون) یکی دیگر از معایب پانچ صورت است.

آمادگی قبل از درمان

قبل از پانچ صورت، در صورت داشتن هر یک از موارد زیر به پزشک خود اطلاع دهید:

 • حساسیت به بی حس کننده های موضعی، آنتی بیوتیک های موضعی یا ضد عفونی کننده ها
 • هر گونه اختلال خونریزی تشخیص داده شده
 • سابقه خونریزی بیش از حد به دنبال اقدامات پزشکی
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، داروهای حاوی آسپرین، وارفارین (جانتون) یا هپارین
 • استفاده از مکمل های غذایی یا داروهای هومیوپاتی (گاهی اوقات این داروها در صورت مصرف با سایر داروها باعث خونریزی می شوند)
 • سابقه عفونت های پوستی مانند یرقان

مراقبت بعد از پانچ صورت

پس از پانچ صورت، ممکن است پزشک از شما بخواهد که بانداژ را تا روز بعد روی محل بیوپسی نگه دارید. گاهی اوقات محل جراحی پس از خروج از مطب خونریزی می کند. خونریزی در افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند بیشتر است.

در صورت خونریزی، به مدت 20 دقیقه مستقیماً روی زخم فشار دهید و سپس معاینه کنید. اگر خونریزی ادامه پیدا کرد، 20 دقیقه دیگر فشار وارد کنید. اگر خونریزی ادامه یافت، با پزشک خود تماس بگیرید.

تمام بیوپسی ها یک اسکار کوچک روی پوست باقی می گذارند. با این حال، برخی از افراد با یک اسکار برجسته و یک اسکار هیپرتروفیک (کلوئیدی) باقی می مانند. اگر این جراحی روی گردن یا قسمت بالایی بدن مانند پشت یا قفسه سینه انجام شود، خطر ایجاد چنین زخمی افزایش می یابد. اسکار معمولاً به تدریج از بین می رود و رنگ دائمی آن یک یا دو سال پس از عمل قابل مشاهده می شود.

از ضربه زدن به ناحیه جراحی یا انجام فعالیت هایی که باعث کشش پوست می شود خودداری کنید. کشش پوست می تواند باعث خونریزی یا بزرگ شدن زخم شود. تا هفت روز پس از جراحی (بسته به نظر پزشک) استحمام نکنید و از تماس آب با محل جراحی خودداری کنید.

زخم جراحی معمولاً در عرض دو ماه کاملاً بهبود می یابد. زخم های پاها و اندام های تحتانی کندتر از سایر قسمت های بدن بهبود می یابند. محل پانچ را دو بار در روز تمیز کنید.

سخن پایانی

اگر قصد دارید جای اسکار را با پانچ صورت درمان کنید، دو هفته قبل از جراحی از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، موترین، ادویل، ناپروکسن خودداری کنید. 3 تا 5 روز قبل از عمل از مصرف ویتامین E و غذاهایی مانند سیر خودداری کنید.  چند روز پس از درمان داروهای رقیق کننده خون  متوقف کنید و 7 تا 8 روز بانداژ را نگه دارید.

بیشترین بهره را از فواید پانچ ببرید، بهتر است تا زمان بهبودی کامل، فعالیت خود را کم کنید.

معرفی سایت نیرم

تخفیف گروهی برای خرید کالا و خدمات باعث افزایش فروش فروشندگان و بهبود رضایت خریداران می شود. برای دریافت تخفیف گروهی باید به یک وب سایت تخفیفی مراجعه کنید. نیرم امکان آشنایی شما را با کالاها و خدمات تخفیف دار فراهم کرده است.

نوشتن دیدگاه جدید