پشم سنگ چیست | کاربرد 7 از انواع پشم سنگ
neiram 1401/08/01 صنعت

پشم سنگ چیست؟

سنگ بازالت از خانواده سنگ های آذرین در اثر فوران آتشفشان ها به وجود می آید. اگر این سنگ در صنعت و تحت حرارت بالا (حدود 1500 درجه سانتیگراد) قرار گرفته و تغییر شکل یابد، در نهایت منجر به تولید نوعی الیاف می گردد. الیاف به دست آمده خاصیت ضد حریق داشته و در تهیه عایق های حرارتی و صوتی به کار می رود؛ این نوع عایق ها را پشم سنگ می نامند. در اصل، بازالت در حرارت بالا ذوب می شود و به الیافی با ابعاد میکرون تبدیل می گردد. سپس یک ترکیب شامل 97 درصد الیاف بازالت و 3 درصد رزین و روغن های مخصوص منجر به تولید پشم سنگ خواهد شد. پشم سنگ یک عایق حرارتی و در عین حال یک عایق صوتی عالی به حساب می آید که برای کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودگی های صوتی ساختمان ها بسیار مفید خواهد بود. بنابراین، استفاده از این عایق در ساخت سازه های عمرانی و ساختمانی عملا هزینه های مرتبط با انرژی را کاهش خواهد داد. بیش از 44 درصد از عایق های به کار رفته در مصالح ساختمانی از نوع پشم سنگ های مختلف هستند. برخی از ویژگی های بارز انواع پشم سنگ عبارت اند از:
 • راحتی در نصب
 • مقاومت در مقابل انتقال صوت
 • ضریب هدایت حرارتی پایین
 • مقاومت زیاد در مقابل آتش سوزی
 • قدرت جذب بالا در مقابل صوت
 • سمی نبودن و سازگاری بالا با محیط زیست
 • دارای خواص ضد آلرژیک
 • مناسب برای استفاده در ساخت و سازهای عمرانی و صنعتی

معرفی پشم سنگ

دنیای صنعت این روزها بر اساس مصرف بهینه انرژی و کاهش آلاینده های زیست محیطی پیش می رود. از این رو، محصولات صنعتی زیادی برای پیشگیری از آلودگی صوتی، آلودگی هوا، آلودگی طبیعت و مانند آن ها تولید شده اند. در این میان عایق های حرارتی و صوتی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. پشم سنگ یکی از مهم ترین و شناخته شده ترین عایق های حرارتی و صوتی است که در صنعت کاربرد فراوانی دارد.

عایق حرارتی پشم سنگ نوعی عایق است که از الیاف تهیه شده از گونه ای سنگ آذرین با نام بازالت ساخته می شود. ابعاد این الیاف در مقیاس میکرون بوده و با نسبت 97 درصد الیاف و 3 درصد رزین و روغن، عایق حرارتی پشم سنگ را تشکیل می دهد. پشم سنگ را به عنوان یک عایق صوتی با عملکردی فوق العاده نیز به کار می برند. لازم است بدانید که عملکرد این عایق حرارتی-صوتی بسیار بهتر از عایق های مشابه است.

عایق حرارتی پشم سنگ

استفاده از پشم سنگ به عنوان عایق حرارتی نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد. این مساله در کشور ما که قسمت عمده ای از انرژی در بخش مصارف خانگی صرف می شود، از اهمیت زیادی برخوردار است. امروزه، عایق حرارتی پشم سنگ در انواع مختلفی ساخته می شود که عملکردهای متنوعی دارند. برای مثال پشم سنگ لحافی، پشم سنگ تخته ای و پشم سنگ پتوئی از پرکاربردترین پشم سنگ ها به حساب می آیند. قیمت پشم سنگ نیز بر اساس نوع و کاربرد آن تعیین می گردد.

از سوی دیگر، بر اساس تحقیقاتی که در زمینه پشم سنگ انجام گرفته است، این نوع عایق صوتی-حرارتی فاقد مضراتی است که دیگر عایق ها برای محیط زیست از خود نشان می دهند. در واقع، به جرات می توان پشم سنگ را به عنوان مفیدترین و پاک ترین نوع عایق حرارتی دانست. بنابراین، به نظر می رسد که استفاده از این نوع عایق صوتی-حرارتی بسیار باصرفه باشد؛ مخصوصا اگر از یک مرجع مطمئن و معتبر نظیر سایت نیرم با قیمت تخفیف دار نماینده پشم سنگ آسیا خریداری گردد.

 

انواع عایق پشم سنگ

پشم سنگ در انواع مختلفی وجود دارد که در ادامه به بررسی برخی از آن ها می پردازیم:

پشم سنگ لحافی

نوع لحافی پشم سنگ، از کاربردی ترین انواع پشم سنگ است. در تهیه پشم سنگ فلوفلت، از الیافی با جنس رزین فلوفلت استفاده می شود. این نوع الیاف، به دلیل داشتن ویژگی هایی مانند مقاومت و انعطاف پذیری بالا و همچنین سبک بودن آن، مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود این ویژگی ها، پشم سنگ از مقاومت بالایی در برابر رطوبت و حرارت برخوردار است.

پشم سنگ در مدل های مختلفی از جمله پشم سنگ فلوفلت با روکش آلومینیمی، پشم سنگ فلوفلت با روکش کاغذ کرافت و یا بدون روکش و به صورت رولی تولید می شود. از پشم سنگ هایی که دارای پوششی از جنس آلومینیم است، می توان در مکان هایی که در معرض رطوبت بالا قرار دارند، استفاده کرد. اگرچه پشم سنگ مزایای قابل توجهی دارد، اما از نظر اقتصادی، جز محصولات به صرفه است و می توان آن را در صنایع مختلف استفاده کرد.

پشم سنگ خام

پشم سنگ خام با نام های دیگر مانند پشم سنگ فله ای و ایزوترم نیز شناخته می شود. در طول فرایند تولید پشم سنگ، ماده مذاب حاصل از سنگ طبیعی را طی مراحلی، به الیاف تبدیل می کنند. الیاف حاصل که در یک جا جمع شده اند، به عنوان پشم سنگ خام در نظر گرفته می شود.

از پشم سنگ خام در تجهیزات صنعتی، سردخانه، فرهای تولید شیرینی، تنورهای نانوایی، عایق کاری بین دوجداره که دارای فضای خالی و نامنظم است، به کار می رود. همچنین می توان پشم سنگ خام را با افزودن مواد دیگر و با حلاجی آن در یک یا دو مرحله، آن را به پشم سنگ مورد نظر برای صنایع مختلف مانند بویلرهای نیروگاهی، سازه های گرانیتی، لنت ترمز و صفحه کلاج و جداره های حرارتی در صنعت ماشین سازی استفاده کرد.

پشم سنگ تخته ای

پس از تهیه پشم سنگ، بنابر سفارش مشتریات، آن را در قالب های مخصوصی برای تولید تخته هایی از پشم سنگ قرار می دهند. پشم سنگ تخته ای یا فنوپانل از پرکاربردترین محصولات پشم سنگ است و در زمینه های گوناگونی از آن استفاده می شود.

از پشم سنگ تخته ای نیمه سخت برای سطوح غیر مسطح و از نوع سخت آن برای سطوح مسطح به کار می رود. پشم سنگ تخته ای را می توان در استودیو صدابرداری و یا سالن های کنفرانس، سیستم های تهویه مطبوع، درب های ضدحریق، سقف و دیواره های کناف ساختمان ها به کار برد.

پشم سنگ لوله ای

پشم سنگ لوله ای یا همان پشم سنگ ایزوپایپ، برای عایق بندی در لوله های حاوی سیالات در تاسیسات صنعتی و صنایع نفت و گاز استفاده می شود. پشم سنگ لوله ای از نظر ضخامت، طول و قطر این عایق ها، استاندارد است.

تنها بر اساس نیاز مشتری، این نوع پشم سنگ در مدل های گوناگونی مانند پشم سنگ لوله ای با روکش آلومینیم و پشم سنگ لوله ای با روکش کرافت تولید می شود. باید توجه باشید که هنگام انتخاب پشم سنگ لوله ای، در مورد سایز لوله، دمای داخلی و محیط مورد نظر اطلاعاتی کسب کنید تا دانسیته و ضخامت مناسب از پشم سنگ لوله ای را انتخاب کنید.

پشم سنگ پتویی

پشم سنگ پتویی (ایزوبلنکت) به عنوان حرارتی و صوتی به برای عایق کاری تجهیزات صنعتی به کار می رود. به دلیل استفاده از مواد مقاوم به حرارت، این نوع پشم سنگ می تواند دمای زیادی در حدود 750 سانتی گراد را در خود نگه دارد، در نتیجه از برون دهی دما جلوگیری می کند. عایق پشم سنگ پتویی به منظور سهولت در نصب به بر اساس نیاز، به صورت تاشو و یا  رولی تهیه می شود. این نوع پشم سنگ را هم می توان با روکش هایی از توری سیمی، پارچه نسوز، کاغذ کرافت و یا روکش آلومینیم یافت. از خواص دیگر پشم سنگ پتویی می توان به مقاومت بالای آن در برابر خوردگی، دافع رطوبت، عدم انتشار گازهای سمی، خواص شیمایی پایدار سازگار با محیط زیست اشاره کرد.

مزایای پشم سنگ

پشم سنگ به دلیل خواص منحصربه فرد خود، دارای مزایای بسیاری است، از جمله:

مقاوم در برابر آتش

پشم سنگ ساخته شده از سنگ، می تواند تا دمای 2150 درجه فارنهایت را تحمل کند. این به تاخیر در گسترش آتش در شرایطی که هر ثانیه اهمیت دارد، کمک می کند. نقطه جوش یک عایق فایبرگلاس معمولی می تواند به طور متوسط بین 1000 تا 1300 درجه فارنهایت (537.7 - 704.4 درجه سانتیگراد) باشد. میانگین آتش سوزی در خانه حدود 1100 درجه فارنهایت است، به این معنی که پشم سنگ می تواند در برابر بیشتر خطرات آتش سوزی در خانه مقاومت کند و به شما زمان می دهد تا خارج شوید. بیشتر عایق ها در چینن دمایی، شروع به ذوب شدن می کنند و نه تنها وضعیت خطرناکی ایجاد می کنند، بلکه باعث می شوند آتش با سرعت بیشتری گسترش یابد.

ضد آب

عایق پشم سنگ، آب را دفع می کند. در برابر پوسیدگی، کپک و رشد باکتری ها، کاملاً مقاوم است و محیط داخلی را امن تر می کند. فایبرگلاس معمولی، آب را برای مدت طولانی نگه می دارد، به آرامی در قسمت پایینی آن جمع می شود و باعث ایجاد کپک و پوسیدگی در دیوارهای اطراف می شود. اگرچه پشم سنگ نمی تواند از ترکیدن لوله در دیوار جلوگیری کند، اما می تواند به جبران پیامدهای حاصل از آن، به نوعی کمک کند.

افزایش بهره وری انرژی

پشم سنگ نصب شده در دیوارهای بیرونی ساختمان، صرفه جویی در انرژی است، اما کاربردهای دیگری نیز  دارد که می تواند در بهره وری خانه ایجاد کند. عایق بندی دیوارهای بتنی در زیرزمین ها، بالای سقف و در اتاق زیر شیروانی، همگی راه های موثری برای بهبود بهره وری انرژی در خانه هستند. این نوع پشم سنگ کمک می کند تا خانه شما را در زمستان گرم و در تابستان خنک نگه دارد.

کاهش آلودگی صوتی

استفاده از پشم سنگ، آرامش و سکوت را به حداکثر می رساند. برخلاف عایق معمولی، پشم سنگ، یک عایق نوآورانه و با چگالی بالا است که به طور خاص برای جذب صدا و کاهش نویز از یک اتاق به اتاق دیگر، طراحی شده است. پشم سنگ قادر است تا امواج صوتی و ارتعاشات را در هزاران فضای کوچک به هم پیوسته ایجاد شده توسط ساختار فیبر منحصر به فرد خود به دام می اندازد.

تاثیر پشم سنگ در کشاورزی

پشم سنگ یک بستر هیدروپونیک محبوب است، زیرا مزایای باغبانی بدون خاک ارائه می دهد. پشم سنگ، بسیار نگهدارنده رطوبت است. همچنین هوادهی عالی را فراهم می کند و به ریشه گیاهان اجازه می دهد تا سطوح مناسبی از اکسیژن را به دست آورند. پشم سنگ نیز انتخاب مناسبی برای پرورش دهندگان گل و گیاه است، زیرا به راحتی از هم جدا می شود و می توانید اندازه ها را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنید.

در طول چرخه رشد، می توانید مطمئن باشید که بستر پشم سنگ شما به مرور زمان تحلیل نمی رود و خراب نمی شود، تقویت می شود و به حفظ آب به درستی ادامه می دهد. هنگام انتخاب محیط رشد باید همه این فواید را در نظر بگیرید. پشم سنگ به دلیل قابلیت اطمینان و راحتی، آن را به یک محیط رشد عالی برای استفاده مداوم از تکثیر تا برداشت تبدیل می کند.

کاربردهای رایج پشم سنگ

پشم سنگ در ساختمان ها، به مراتب نسبت به کاربردهای دیگر، بیشتر استفاده می شود. عایق پشم سنگ در ساختمان، به عنوان عایق حرارتی و صوتی به کار می رود. به عنوان مثال برای جداسازی اتاق های پر سروصدا می توان از این نوع عایق استفاده کرد.

همچنین می توان عایق پشم سنگ را به عنوان عایق حرارتی در نمای بیرونی ساختمان ها نیز به کار برد. عایق پشم سنگ در صنعت نیز به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد به خصوص برای عایق کاری تاسیسات، کوره ها و اتاق هایی که در معرض دمای بالا قرار دارند. استفاده از این نوع عایق، از ایجاد آتش سوزی های شدید نیز جلوگیری می کند.

کاربردهای پشم سنگ در ساختمان

کاربردهای پشم سنگ در ساختمان های  مسکونی و تجاری منجر به حفظ آرامش و پیشگیری از اتلاف انرژی خواهد شد. مزایای پشم سنگ نسبت به دیگر عایق ها نظیر پشم شیشه به حدی است که استفاده از پشم سنگ در عایق بندی ساختمان ها طرفداران بیشتری دارد.عایق سازی حرارتی، صوتی و ضد حریق ساختمان به یک تیم مجرب و استفاده از یک محصول استاندارد باعث می شود تا بیشترین بازده را دریافت کنید

فن آوری پشم سنگ چیست؟

نمونه اولیه پشم سنگ معدنی مدرن، 1500 سال پیش در نزدیکی گدازه‌ های جامد شده آتشفشان پیدا شد. پشم سنگ در سال 1897 در امریکا به تولید انبوه رسید.

فن آوری پشم سنگ، فرآیند مصنوعی که دقیقا ظاهر خود را به روش طبیعی پس از فوران آتشفشانی تکرار می‌کند.

در طول تولید پشم معدنی سنگ طبیعی با منشأ آتشفشانی تا دمای 1500 درجه سانتیگراد گرم می‌شود. توده مایع حاصل به یک ساختار فیبری آشفته (گاهی عمودی یا افقی) تبدیل می‌شود. برای این کار از فن‌آوری‌های زیر استفاده می‌شود:

 • انفجار
 • انفجار گریز از مرکز
 • دمیدن گرشیز از مرکز
 • روش رول گریز از مرکز

در نتیجه این روش، الیافی با طول حداکثر 500 میلی متر و ضخامت 6-7 میکرون تشکیل می‌شود.

با پاشش یک چسب برای به دست آوردن یک فرش سنگی اضافه می‌شود که متعاقبا با ترکیبات مایع ویژه برای افزایش تراکم آب‌گریزی و نفوذپذیری بخار فرش سنگی ترکیب می‌شود. مرحله نهایی، تولید فرایند پلی تراکم است که با پردازش مواد در یک محفظه حرارتی در دمای بالای 200 درجه سانتیگراد به دست می‌آید. در نتیجه ما یک عایق سنگی با محتوای آلی تا 3 درصد دریافت می کنیم که قادر است در برابر حرارت آتش تا 1000 درجه سانتیگراد بدون احتراق مقاومت کند.

مشخصات فنی عایق پشم سنگ

با استفاده از تکنولوژی تولید که در بالا توضیح داده شد، خروجی بازالت، عایق پشم سنگ است که

دارای مشخصات فنی و خواص زیر است:

هدایت حرارتی کم

این توسط ساختار سلول هوا و آرایش الیاف پشم سنگ، تسهیل می‌شود.

آب‌گریزی

میزان جذب رطوبت تا 2 درصد است. داشتن خاصیت آب‌گریزی، امکان استفاده از عایق حرارتی سنگ را در اتاق‌هایی با رطوبت دائمی بالا فراهم می‌کند. دارای استانداردهای ایمنی در برابر آتش. پشم سنگ را به عنوان عایق غیر قابل احتراق طبقه ‌بندی می‌کنند.

بنابراین می‌توان از این ماده برای عایق‌کاری مکانیسم ‌هایی که در دمای بالا کار می‌کنند، استفاده کرد.

نفوذ پذیری بخار

صرف نظر از ضخامت و چگالی، نفوذ پذیری بخار پشم سنگ به طور متوسط 0.3 میلی گرم

در (m * h * Pa) است که به ایجاد یک میکروکلید طبیعی داخلی کمک می‌کند.

عایق صوتی

این ماده امواج صوتی آکوستیک و صداهای داخل دیوار را کاملا جذب و مدت زمان طنین را به حداقل می‌رساند.

استحکام و قدرت

پشم سنگ، الیاف بازالت ماده‌ای بادوام است که برای استفاده طولانی ‌مدت طراحی شده است. شاخص مقاومت فشاری 5-75 کیلو پاسکال در ده درصد تغییر شکل است.

ضخامت پشم سنگ

ضخامت پشم بازالت مضربی از 5 سانتی‌متر است که حداقل ضخامت آن 20 میلی‌متر و حداکثر 200 میلی متر است.

مقاومت شیمیایی عایق پشم سنگ

در برابر پوسیدگی، کپک، جوندگان و باکتری‌ها مصون است.

طول عمر پشم سنگها

حداقل عمر مفید پشم سنگ از 30 تا 80 سال است که به شاخص‌های مختلف پشم معدنی بستگی دارد.

سختی و سفتی عایق های حرارتی

مواد عایق حرارتی می‌توانند شاخص‌های سفتی مختلفی داشته باشند: حداقل درجه، متوسط و بیشترین درجه سفتی.

فروش انواع پشم سنگ در ایران

افزایش آگاهی در مورد کاربرد انواع پشم سنگ باعث شده تا این ماده ارزشمند در بسیاری از صنایع و تجهیزات

از جمله تجهیزات ساختمانی و صنعتی به کار گرفته شود.

تلاش برای جلوگیری از اتلاف انرژی و حرارت و همچنین، پیشگیری از انتقال آلودگی های صوتی به محیط زندگی

و کار باعث شده تا عایق بندی این محیط ها از اهمیت بالایی برخوردار گردد. به منظور اطلاع از نحوه ثبت سفارش و خرید پشم سنگ از سایت نیرم می توانید به وبسایت مراجع

ه یا با این شماره 09138699984 تماس حاصل فرمایید

نوشتن دیدگاه جدید